Price: ₹5,264
Original Price: ₹5,662
Shea Butter Ultra Rich Body Cream offers deep hydration and nourishment, perfect for dry to very dry skin. Infused with 25% shea butter, it provides up to 72 hours of moisture, leaving skin soft and well-protected. Its rich yet fast-absorbing texture forms a barrier that locks in hydration without feeling greasy. Enhanced with a blend of linseed, marshmallow, sweet almond, honey, and apricot oil, it soothes and comforts the skin. Paraben, sulfate, and phthalate-free, this cream ensures pure, long-lasting hydration.
| Color | Clear |
| Benefits | Cruelty-Free |
| Scent | Unscented |
| Effect | Hydrating |
| Height | 1.6 in |
| Width | 5.9 in |
| Length | 5.5 in |
| SKU | sb25073030834425824 |
Brand Name: L'Occitane
Brand Page: https://m.shein.in/Brands/L-Occitane-sc-014248073.html
Quality: 5897162 people said the quality is very good!
Your payment at SHEIN is secured with global payment security certifications.
SHEIN does not share personal information about you with nonaffiliated third parties. All your information and privacy will not be compromised.